בחירת כלב מתאים למשפחה

choosing the family dog-home

כאשר מחליטים להביא כלב למשפחה בעצם מחליטים על קבלת בן משפחה חדש, חבר שילווה אותנו ואנחנו אותו, מישהו שיצחיק אותנו, יהיה אתנו ברגעים הטובים ובזמנים קשים, מישהו שנדאג לו גם אם הוא יחלה ונטפל בו עד יומו האחרון.

כל מי שגדל עם כלב יודע שכלבים לא שוכחים לעולם, לכל כלב יש את האופי הייחודי שלו ואת הדרך שלו להתחבר עם כל אחד מבני הבית בצורה שמתאימה לו.

בהרבה מקרים המשפחה לא בוחרת את הכלב אלא הכלב "מאמץ" את המשפחה, ככה זה היה אצלנו במשפחה שהייתי ילדה וגם הכלבה שלי כיום לא היתה בדיוק מתוכננת מראש…

לפני שבוחרים איזה כלב להביא, גור או בוגר, זכר או נקבה, גזעי או מעורב, קטן או גדול, חשוב לוודא שאכן כל המשפחה רוצה כלב, להביא כלב כי "הילד רוצה" או לקחת כלב שיהיה רק של אבא כי אמא בכלל לא אוהבת כלבים בדרך כלל יהיה טעות.

ילדים לא יכולים להיות אחראיים בלעדיים לכלב! לקחת כלב בשביל הילדים זה נפלא כל עוד ההורים מבינים שהאחריות היא שלהם. כמובן שרצוי וכדאי לשתף את כולם בגידול, לתת לכל אחד תחום אחריות משלו וליצור קשר חזק עם כל בני הבית.

כל ילד כשישימו לו גור כלבים מול הפרצוף יבטיח לעשות הכל בשביל לקחת אותו הביתה, אני אהיה ילד טוב, אנקה אחריו, אוציא אותו לטיולים, אלמד את השפה הסינית…אם באמת הילד יעשה את כל הדברים האלה יכול מאוד להיות שהכלב יהפוך ל"עונש" והחוויה של אותו הילד תהפוך להיות מאוד שלילית.

ילדים שגדלים עם כלבים מרוויחים המון. הם רגועים יותר, לומדים מהי אחריות והכי חשוב הם זוכים בחבר. יש ילדים שמגיל מסוים כן מוציאים את הכלב והם המטפלים העיקריים אבל לא לכל ילד זה מתאים.

אם אחד מבני הבית מאוד רוצה כלב והשני לא אוהב אבל מוותר בסוף צריך לשים לב שלכלב יהיו תנאים טובים. למשל אם התנאי להבאת הכלב הוא שיחיה בחוץ, יש להיערך בהתאם, להקפיד לצאת איתו לטיולים ולתת לו תשומת לב.

אז איך בוחרים כלב?

חשוב לבחון קודם כל את התנאים שתוכלו להעניק לכלב, האם הוא יהיה כלב בית או חצר? כמה טיולים הוא יקבל? כמה זמן הוא יישאר לבד בבית?

גזעי או מעורב?

אם החלטתם על גזע מסויים רצוי להשיג כמה שיותר מידע עליו לפני הקנייה, דרישות פיזיות, מחלות גנטיות, מאפיינים…

חשוב לוודא שאתם קונים ממגדל טוב ושלהורים יש תעודות! כלב ללא תעודות נחשב לכלב מעורב לכן אין דבר כזה גזעי בלי תעודות. אחרי שבחרתם מגדל ווידאתם שגם האבא וגם האמא בעלי מזג שמתאים לדרישותיכם ושניהם בריאים הגיע הזמן לבוא לבחור גור. הבחירה אינה פשוטה, ישנם מבחני אופי שניתן לעשות כבר בגיל 6 שבועות מומלץ לא לעשות אותם לבד אלא להיעזר באיש מקצוע.

לכל כלב יש אופי ייחודי ולכן אם היה לכם כלב בוקסר שמאוד אהבתם אל תצפו מהבוקסר הבא להתנהג בדיוק כמוהו…

איזה גזע לבחור?

יש מגוון עצום של גזעים וכמו כן אופנות שהולכות ובאות, דבר התלוי בייחוד בסרטים האחרונים ששודרו באותה תקופה(מאה ואחד כלבים וגנבים, מארלי ואני…).

שימו לב שהגזע שאתם בוחרים באמת מתאים לכם ולאופי חייכם.

כל כלב זקוק לפעילות גופנית בין אם הוא קטן או גדול אך יש גזעים מומרצים יותר ויש כאלה שפחות, לדוג' כלבי צייד למיניהם יכולים לשמש ככלבי משפחה נהדרים אך הכרחי להוציא להם אנרגיה באופן יעיל!

כלבים המוגדרים ככלבים עובדים (בורדר קולי, ג'ק ראסל, מלינואה) חייבים לעבוד ולהוציא אנרגיה, אם לא מהר מאוד הם ימצאו לעצמם עבודה לבד בד"כ עבודה שקשורה בגינון או עיצוב הבית מחדש…

התפתחות הגזעים במהלך השנים יצרה הרבה שינויים בגזעים, חלק מהשינויים הפכו כלבים מומרצים לכלבי משפחה רגועים יותר וחלק מהשינויים יצרו בעיות גנטיות קשות מאוד במספר רב מהגזעים. אצל כלבי רועה גרמני למשל, ישנם שני קוי דם, אחד שפותח לצורכי עבודה והשני לתערוכות, אצל הרועים גרמנים לתערוכות ישנה בעיה חמורה עם האגן שחשוב להיות מודעים אליה, זהו גזע פופולרי מאוד בארץ ובעולם ולכן ישנו גידול מסיבי של כלבים אלה. זו בדיוק החשיבות של מציאת המגדל הנכון והנפקת תעודות, כך תוכלו לראות האם להורי הכלב יש בעיית אגן ולמנוע את התפשטות התופעה.

כמובן שהרועים הגרמניים לא לבד, לקוקר ספנייל יש בעיות אזניים, לשרפיי בעיות עור, לכלבים עם אף פחוס (פאג סיני, פקינז, בולדוג…) קשה יותר לנשום, יש גזעים עם נטייה מסויימת לסרטן ויש כאלה עם נטייה לבעיות עיניים…הרשימה לא נגמרת אבל, חשוב להיות מודעים לבעיות אלו ולפעול למניעה למשל אם בחרתם קוקר ספנייל כבר מגיל צעיר הרגילו אותו למגע באזור האזניים, קחו אותו לביקורת תקופתית אצל הוטרינר, אם בחרתם פקינז שימו לב שאתם לא מתישים אותו בטיול ושהוא לא יוצא החוצה בשעות החמות…

מה שהכי חשוב לפני שקונים כלב גזעי – תעשו שיעורי בית. תכירו את הגזע ובחרו מגדל בחוכמה.

כלבים מעורבים

אם החלטתם לאמץ כלב מעורב עומדות בפניכם הרבה אפשרויות, חוץ מעמותות ישנם הרבה כלבים מעורבים לאן שלא תפנו, באינטרנט, אצל מכרים, למסירה מיידית בחינם או עבור סל אימוץ בסיסי.

בארץ יש מספר עצום של עמותות הפועלות למען כלבי רחוב, עמותות אלה מוציאות כלבים מהסגרים ומחלצות אותם מהרחוב ומבתים מזניחים או מתעללים.

אם החלטתם לאמץ כלב מעמותה, תבורכו. לכל כלב מגיע בית חם ומשפחה השאלה היא איך לבחור את מי להציל ואיך לגשת לתהליך הזה.

בשביל הרבה אנשים עצם הכניסה לבית מחסה כרוכה בקשיים רבים. נכון, זה לא פשוט לראות כל כך הרבה כלבים מחוסרי בית אבל זכרו שבשביל הכלב שתבחרו החיים הולכים להשתנות מהקצה אל הקצה.

לפני שתגשו לתהליך האימוץ נסו לחשוב איזה כלב הייתם רוצים ומה המגבלות, אם יש לכם זמן לחנך גור, אם אתם רוצים כלב בוגר, קטן או גדול…

כאמור יש הרבה עמותות והמון אנשים שפועלים באופן פרטי כך שאם לא מצאתם מיד המשיכו לחפש והיו שלמים עם הבחירה שלכם.

אל תחפשו כלב שמעורב עם גזע מסויים, כמעט על כל כלב אפשר להגיד שהוא מעורב עם לברדור (ברוב המקרים זה מה שיגידו לכם), כלב מעורב הוא כלב ייחודי, ברגע שלא פגשנו את האבא והאמא אנחנו לא יודעים מכמה גזעים הוא מורכב, נסו להכיר את הכלב, שבו איתו בפינה שקטה ולטפו אותו, תנו לו להרגע כדי שתוכלו להכיר את האופי האמיתי שלו וקחו איתכם הביתה לא את הכלב היפה ביותר אלא את הכלב שאליו הכי התחברתם.

לא משנה איזה כלב בסופו של דבר תחליטו לקחת חשוב לזכור שלכל כלב כושר הסתגלות שונה וצריך לתת לו זמן להסתגל לסביבתו החדשה ולהתחבר אליכם, אל תחפשו את הכלב הקודם שלכם בכלב החדש גם אם יש דמיון חיצוני, לכל כלב יש את האופי שלו ואין סיבה להשוות.

תנו לעצמכם זמן להכיר את הכלב החדש שלכם ומהר מאוד הוא ייהפך לחלק בלתי נפרד מהמשפחה ומחייכם…

למעלה