בעיות צרכים אצל כלבים בוגרים

border-collie-672634_1280

חינוך צרכים נעשה בדרך כלל בגורות ומסתיים בסביבות גיל חצי שנה.
יש מקרים מסויימים שבהם הכלב ממשיך לעשות צרכים בבית באופן קבוע או שהוא מחונך לצרכים אבל "מפספס".
בכל אופן אין שום סיבה להשלים עם צרכים בבית. חוץ מזה שזה לנו מאוד לא נעים זה גם לא בריא לכלב.
עשיית צרכים בחוץ קשורה להתנהלות של הכלב במרחב ולבטחון העצמי שלו. למעשה הקשר בין צרכים ובטחון עצמי הוא עצום.
לפני שנמשיך הערה קטנה אך חשובה, אם הכלב שלכם היה מחונך לצרכים ופתאום התחיל לפספס רוב הסיכויים שהבעיה היא רפואית ולא התנהגותית. ישנן הרבה מאוד סיבות לבריחת שתן או אי שליטה בעשיית צרכים אצל כלבים בוגרים ולפעמים הבעיות מתחילות בגיל צעיר יחסית ולכן אם ההתנהגות היא לא נורמלית לכלב שלכם והתחילה ביום בהיר אחד אתם צריכים לקחת אותו לבדיקה וטרינרית.
חשוב לציין שכל כלב (בוגר) זקוק לשלוש יציאות מסודרות ביום ואצל כלבים בוגרים לפעמים כדאי לאפשר יותר מזה. זה שהכלב מסוגל להתאפק זה לא אומר שזה בריא לו.
עוד דבר שאיך שהוא עוד לא עבר מן העולם זו ה"עצה" של לקחת לכלב את השתייה כדי שלא יצטרך לעשות פיפי. כלבים צריכים מים זמינים בכל שעות היום ואם אין להם מים זמינים אתם עלולים ליצור אצלם בעיה רפואית ובנוסף כשהמים כן יהיו זמינים הם ישתו יותר ממה שהם צריכים ולכן –
אסור להשתמש במניעת שתיה כפתרון לבעיות צרכים.
ישנן כמה סיבות עיקריות לבעיות בנושא צרכים:
1. בעיות רפואיות.                                                                                                                                                          גורם רפואי שמקשה על הכלב התאפקות, יכול להתבטא גם בקושי להתאפק ונראה את זה בכלב שמנסה להתאפק ולא מצליח, למשל כלב שמתאפק כל הלילה ובורח לו ברגע שהשעון המעורר מצלצל. כלבים שמשאירים אחריהם שלוליות קטנות בזמן השינה או שהתחילו לשתות יותר מהרגיל ולכן מתקשים להתאפק. כל המקרים האלה דורשים טיפול וטרינרי.
2. חינוך לא נכון לצרכים.                                                                                                                                                מאוד נפוץ במיוחד בגזעים הקטנים ש"מוותרים" להם ומאפשרים להם לעשות פיפי בבית. אין שום סיבה שכלב, קטן ופרוותי ככל שיהיה יעשה צרכים בבית. בסופו של דבר לכל הבית יהיה ריח של שתן והוא לא יפטר מההרגל הזה אף פעם. עם הגזעים הקטנים באופן כללי יש מין אמונה שזה כלב שצריך להיות רק בבית. זה כמובן לא נכון. גם הכלב הכי קטן והכי עדין זקוק לטיולים, לחברה וכמובן לנקיון – כלומר לחיות רחוק מהצרכים שלו.
אם הסיבה שהכלב שלכם עושה צרכים בבית היא שאף פעם לא לימדו אותו איפה לעשות, השלב הראשון שלכם יהיה להרכיב לו"ז טיולים קבוע וצפוף שנותן לו בתור התחלה שפע הזדמנויות להתרוקן בחוץ. בחרו בטיול מקומות עם משטח סופג – אדמה, דשא וכו'…בבית המשטחים הם קשים וכלב שרגיל לעשות בבית יחפש מדרכות. חינוך צרכים מוצלח הוא שהכלב מחפש את המשטחים הסופגים וזו גם נטיה טבעית של הכלב (לכן כלבים נוטים להתרוקן על שטיחים…)חשוב לאפשר לכלב הרבה זמן רחרוח ולא להאיץ בו, יכול להיות שבהתחלה הוא רק ירחרח אבל בסופו של דבר יהיו תוצאות.
כדי להעלים את ההרגל הישן קודם כל חשוב לנקות את כל המקומות שבהם הוא עשה צרכים עם חומץ (כלור ואקונומיקה לא יעלימו את הריח בשבילו). זה לא יפתור את הבעיה אבל הריח לא יהיה נוכח ו"יקרא לו".
בזמן שאתם נמצאים בבית השגיחו על הכלב וחפשו סימנים של אי נוחות או רחרוחים שירמזו לגבי הרצון שלו להתרוקן. ברגע שזיהיתם סימן צאו איתו החוצה. בחרו לכן כמה מקומות קרובים לבית ותוכלו לצאת אליהם אוטומטית.
שימוש בתיחום לשלב הראשוני הוא תלוי בכלב וברמת הבטחון העצמי שלו ומומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בצעד הזה. בכל מקרה התיחום לא צריך להיות כלוב אלא גדר גורים או חלל בבית שממנו ניתן לראות את הכלב.
שינוי הרגלים בכלב בוגר הוא אפשרי בהחלט אך כמובן שהוא דורש עבודה. אמנם קשה להתחיל להוציא את הכלב פתאום כל שעה שעתיים החוצה אבל התהליך הזה הוא זמני. אחרי שהכלב לומד לתקשר איתנו שהוא צריך ולומד לסמוך על שלוש יציאות ביום שיבואו זה כל מה שאנחנו עושים. כדי להגיע למצב הזה – משקיעים.
3. בעיות התנהגות:                                                                                                                                                        לחץ, חרדות והתרגשות יתר. דברתי בתחילת המאמר על הקשר בין עשיית צרכים בחוץ (סימון) ובטחון עצמי. לכלבים הסובלים מחרדה או שנלחצים בטיול יהיה קושי להתרוקן כי עצם הפעולה דורשת רמה מסויימת של רגיעה ולכן העבודה הראשונית שתצטרכו לעשות במצב כזה אינה קשורה לצרכים אלא לבטחון עצמי בחוץ. במקביל חפשו מקומות בסביבת הבית שהם רגועים ושקטים ותנו לכלב הרבה זמן רחרוח בהם. כמה שהמקום יראה לכלב יותר מוכר הוא ירגיש בו יותר בנח ויהיה לו יותר קל להתרוקן שם.
העבודה עם כלבים שנוטים להתרגש היא דומה בחלקה. גם הם יצטרכו את המקומות הרגועים יותר והעבודה שהם יצטרכו היא איך להרגע בזמן טיול.

לסיכום חשוב לי להדגיש נקודה אחת. בכל מה שקשור לבעיות צרכים אין "ככה זה". יש שינוי הרגלים נכון ותשומת לב למה שהכלב צריך מאתנו. בסופו של דבר כשהכלב מחונך לצרכים גם לנו הרבה יותר נעים וגם לו ולכן חשוב ונכון להשקיע בתהליך החינוך ולזכור שכלבים לא עושים דווקא. אין מה לכעוס או להתעצבן, כלב שיודע שסביב נושא הצרכים יש לחץ לא ירגיש בנח להתרוקן ברצועה ליד הבעלים שלו ולכן גשו לפתרון הבעיה בשלווה וברוגע.
אני כאן לשאלות נוספות.
בהצלחה!

למעלה