הנחיות לקליטת כלב חדש בבית

instructions for new dog in the...

במקרה שהכלב שבחרתם להכניס למשפחה הוא כלב בוגר, חשוב לקלוט אותו בבית בצורה רגועה ולהיערך לבואו, יום ההגעה הביתה הוא מרגש מאוד למשפחה וכמובן גם לכלב, הרבה כלבים נלחצים ממעברים והם עלולים לנסות לברוח. כושר ההסתגלות משתנה מכלב לכלב, ברוב המקרים תוך כמה ימים הכלב כבר מרגיש בבית ומאמץ את סביבתו החדשה בשמחה, יש כלבים שמסתגלים לאט יותר לסביבה לא מוכרת, חשוב לנהוג איתם בסבלנות ולתת להם זמן להכיר אותנו ולבטוח בנו.

כבר מהכניסה לרכב חשוב להקפיד להיות כמה שיותר רגועים עם הכלב (מומלץ מאוד לעשות סיבוב צרכים לפני העלייה לרכב ולוודא שהוא לא יאכל לפני הנסיעה) יש כלבים שעולים בשמחה לרכב ויש כאלה שחוששים.

אם הכלב לא רוצה להיכנס לרכב לנסות להיכנס יחד איתו לפני שמניעים ונוסעים. לעודד אותו עם העלייה לרכב ולנסות ליצור חוויה נעימה.

בזמן הנסיעה לא לשחק עם הכלב או לנסות להרגיע עם ליטופים (אלא אם ישנם עוד אנשים חוץ מהנהג), הכלב צריך ללמוד להיות רגוע ולא לצפות לתשומת לב.

כשמגיעים הביתה רצוי לעשות סיבוב קצר בסביבת הבית החדש ולתת לכלב להריח את הסביבה ולהתרגל אליה.

שנכנסים הביתה לקחת את הכלב (עדיין ברצועה) ולעשות לו סיור בבית. אם הוא מנסה לעשות צרכים בזמן הסיור מיד לצאת החוצה ולחזור רק אחרי שהוא התרוקן.

כלב צריך מקום משלו בבית, רצוי מקום לא מאוד מרכזי אבל גם לא מבודד, שם צריכה להיות מיטה\שמיכה\כרית וקערת מים עם מים נקיים. (חשוב להחליף מים כל יום ולהקפיד על ניקיון הקערה).

מזון: מומלץ לתת רק אוכל יבש ולא שאריות למיניהן.

אם רוצים לפנק בשום אופן לא לתת לכלב עצמות עוף (יכול להיתקע בגרון) וכמובן לא מתוקים, רצוי להרגיל את הכלב מהתחלה לקבל אך ורק את המזון שלו, פינוקים שמגיעים מהצלחות ומהידיים של הילדים מלמדים את הכלב התנהגות "נודניקית" למשל, כלבים שיושבים במשך זמן הארוחה ומחכים שמשהו ייפול מהצלחת, נסיונות לקחת לילדים מזון מהידיים….

כלב בוגר צריך לקבל בין ארוחה אחת ביום לשתיים. לא לתת מזון לפני פעילות (משחק, ריצה).

חשוב להאכיל את הכלב ולהגביל אותו כלומר, לתת מנה או שתיים בכמות קבועה המותאמת לצרכיו. יש הרבה מחלות אצל כלבים שקשה לאתר מיד, אם תדעו את כמות המזון המדויקת שכלבכם אוכל ואת מידת התיאבון שלו, תוכלו לזהות בקלות ירידה באנרגיה ובמצב הרוח וכמובן תמנעו השמנת יתר, תופעה מאוד נפוצה אצל כלבי בית.

חינוך לצרכים נעשה בהתאם לגיל הכלב, אין להכות את הכלב או לדחוף את האף לצרכים פעולות כאלה יגרמו לכלב לפחד ממכם בעתיד.

כלב בוגר זקוק לשלושה טיולים ביום, בוקר, צהריים וערב חשוב לתת לכלבים לפרוק אנרגיה בזמן זה ולא לצאת רק בשביל צרכים. הליכה מהירה, ריצה, פארק כלבים או פשוט טיול ארוך.

תמיד לשים לב למצב הכלב בטיול אם הוא מותש אולי זה יותר מדי בשבילו (להתאים את הטיול לכלב).חשוב לזכור – לכלבים לוקח זמן להסתגל למקום חדש ולכן בימים הראשונים הם יכולים להראות התנהגות עצבנית, נבחנית או מאוד מופנמת.

חשוב לזכור: הימים הראשונים של הכלב בבית בד"כ לא משקפים את ההתנהגות האמיתית שלו. אלה ימי הסתגלות. הדרך הטובה ביותר שבה אנחנו יכולים לעזור לכלב להרגיש בנוח בסביבתו החדשה זה ע"י התנהגות רגועה וסבלנות.

כשאנחנו צועקים הכלב נרתע מאתנו, כשאנחנו רגועים הכלב מקבל תחושה של בטחון.

אי אפשר לצפות מהכלב לדעת איך מתנהגים בבית, צריך ללמד אותו. דברו איתו בטון מרגיע, תשמחו איתו כשהוא שמח ותנו לו מרחב כשהוא צריך, גם כלבים צריכים שקט לפעמים…ככל שתהיו יותר קשובים לצרכיו כך גם הוא ילמד להקשיב לכם, מערכת יחסים בין אדם וכלב לא בונים ביום אחד, תנו לו ולכם זמן להכיר אחד את השני ותראו שמהר מאוד לא תוכלו לדמיין את הבית בלעדיו.

בהצלחה!

למעלה