הסמכה וגישת עבודה

Dikla_certificationלתחום הכלבים הגעתי מתוך אהבה עצומה לכלבים ורצון לעזור להם ולהבין אותם בצורה מוחלטת.
לאחר תקופה שבה עבדתי ככלבנית וכסייעת במרפאה וטרינרית למדתי שיש הרבה יותר בכלבים ממה שחשבתי.

נדהמתי מיכולת ההבנה והסתגלותם המהירה למצבים חדשים וככל שהתעמקתי יותר בקשר בין הכלב לאדם וביליתי יותר זמן עם מגוון רב של כלבים למדתי שהיכולת שלהם להבין אותנו היא חזקה הרבה יותר ממה שחשבתי.

החלטתי ללמוד אילוף על מנת ללמוד לתקשר ולהבין אותם באופן הטוב ביותר שאוכל.

השתתפתי בשלושה קורסים וזכיתי ללמוד ממורים נפלאים.

קורס מאלפי כלבים בהנהלת אמיר שוורץ. אמיר שוורץ מאלף כלבים בכיר, מתמחה בכלבי עבודה ומאמן ומכשיר כלבי עבודה בארץ ובחו"ל.

קורס מאלפים ומטפלים התנהגותיים בהנהלת אבנר רז. אבנר רז מאלף כלבים בכיר, מתמקד בפן ההתנהגותי של עבודה עם כלבים וטיפול בבעיות התנהגות. מרכז פרוייקט משותף עם עמותת תנו לחיות לחיות בו הכלבים עוברים אילוף ושיקום במסגרת הקורס.

קורס התמקצעות בשיטת אימון הקליקר בהנהלת נגה רונן – מרכז "אנימה" בגישה חיובית. לקורס זה ניגשתי לאחר שעבדתי תקופה באילוף ורציתי להגדיל את "ארגז הכלים" שלי.

כשהתחלתי את הקורס חשבתי שארחיב קצת את ידיעותיי ואפתח עוד טכניקה אך למעשה התאהבתי בשיטה וכיום אני עובדת רק עם קליקר ומקדישה כל רגע פנוי להמשיך וללמוד באופן עצמאי כל מה שאפשר לדעת על אופן הלמידה של כלבים ודרכים ללא כפייה ללימוד התנהגות חדשה ופתרון בעיות.

קצת על אימון קליקר: קליקר זה בסך הכל קופסא קטנה שעושה "קליק", לצליל לבדו אין שום משמעות או חשיבות עבור הכלב. באימון מקשרים את הקליק למשהו חיובי, בדרך כלל למזון, ואחרי מספר חזרות הכלב לומד שכשהוא עושה משהו "נכון" הוא מקבל קליק ומיד אחריו חטיף או משחק. הקליק מאפשר לנו לסמן לכלב בדיוק איזו התנהגות שהוא עשה היינו רוצים לשמר, זהו צליל קבוע וניטרלי כך שקל לכל אחד לעבוד איתו. ניתן גם לעבוד עם סמן קולי- כן, כלב טוב….במקרים שהכלב נלחץ מהקליק.

הרעיון מאחורי הגישה הוא לבנות את האימון בצורה שהכלב יצליח כמה שיותר פעמים ובעצם ילמד לרצות לחזור על אותה התנהגות גם לא באימון, מכיוון שאותה התנהגות מקושרת אצלו למשהו חיובי. האימונים מאוד מהנים בשביל הכלב ובשביל הבעלים והרבה פעמים הכלבים ממש מבקשים להתחיל לעבוד, תמיד כיף לראות כמה הכלב שמח שהוא רואה שמוציאים את הקליקר ומתחילים לעבוד, הכלב חווה את האימון כמשחק ולכן המוטיבציה שלו נשארת גבוהה והוא יבחר לשתף פעולה.

עוד גורם מאוד חשוב בגישת האילוף הוא הקשבה לכלב, מה הוא צריך, מה הוא אומר לנו, האם אנחנו דורשים ממנו יותר מדי? איך אנחנו יכולים לעזור לו להצליח? כלבים שואבים את הבטחון מהבעלים שלהם והרבה פעמים הדבר הראשון שנעשה הוא חיזוק הקשר ולמידה של שפת הגוף של הכלב.

כלבים מתקשרים איתנו כל הזמן, אומרים לנו מתי הם רוצים לשחק, מתי הספיק להם ליטופים, את מי הם אוהבים ומי גורם להם אי נוחות, תקשורת נכונה היא המפתח.

למעלה