אילוף גורים, חינוך כלבים

אחת השאלות שאני שומעת הכי הרבה היא: באיזה גיל כדאי להתחיל אילוף לגור החדש שלי?

התשובה – ברגע שהוא מגיע הביתה.

גורים לומדים בכל רגע ורגע, מגיל חודש וחצי, גיל ההגעה הביתה, הגור שלך לומד אותך ואת משפחתך, למי כדאי ללכת לליטופים, ממי לבקש אוכל, למי תמיד יש אוכל על הבגדים ומי הולך מהר וכדאי לזוז לו מהדרך.

בנוסף הגור לומד גם את הבית, המטבח, הספות, חדרי השינה, כל פינה בבית מתאפיינת בריח שונה ויש לה משמעות אחרת בשביל הגור הקטן שנהנה לחקור את עולמו החדש.

מה אפשר ללמד גורים בגיל כל כך צעיר?

קודם כל כבר בגיל חודש וחצי גורים יכולים ללמוד את כל הפעולות שכלב בוגר יכול ללמוד – שב, ארצה, רגלי…

ההבדל באילוף גורים הוא בפרקי הזמן שנקדיש לכל תרגול, גורים בדומה לילדים, נהנים ללמוד ולתקשר אך יכולת הריכוז שלהם קצרה יותר ולכן הם זקוקים לתרגולים קצרים ומהנים.

בגיל צעיר כשהכל חדש ומרגש חשוב לחנך ולהסביר לגור מה מצופה ממנו, מה מותר ומה אסור. למשל, אם נלמד את הגור שהמיטה שלו היא המקום שלו וששם הוא מקבל אוכל ופינוקים, הוא ילמד שכדאי ללכת למקום ולא יתעסק בספות. אם לא נלמד אותו שום דבר וניתן לו לבחור לבד הוא יילך למקום הכי רך ונעים שיש בו גם ריחות של בני הבית – הספה.

התמודדות נוספת עם חינוך גורים צעירים הוא נושא הצרכים, גור לא לומד לעשות צרכים בחוץ באופן אוטומטי וחשוב להכווין אותו ולעזור לו להבין איפה עושים צרכים ואיך לבקש לצאת החוצה כדי להתרוקן.

כל חוויה חדשה לגור יכולה להיות מרגשת ומהנה או מפחידה למשל הפעם הראשונה שבה הוא מתוודע לקולר ורצועה יכולה להיות חוויה מאוד לא נעימה אלא אם נקפיד להציג את האביזרים באופן מהנה ונלמד אותו לשמוח לקראת היציאה החוצה.

ככל שנלמד את כלבנו הרגלים טובים בגיל מוקדם יותר כך נחסוך לעצמנו בעיות ועבודה בעתיד, בחינוך הגור בגיל מוקדם תרוויחו כלב מחונך ושמח בזמן קצר ותלמדו לתקשר עם כלבכם בצורה טובה יותר. הטכניקה שנלמד קלה לביצוע ותוכלו להשתמש בה לבד בכל שלב בחיי הכלב.

 

למידע נוסף בקשר לחינוך גורים

למעלה