חשיפה נכונה לכלב

dog-658206_1280

חשיפה הוא מונח שנאמר בדרך כלל בהקשר של גורים, חשיפת הגור לעולם שמסביבו הוא שלב הכרחי בדרך לכלב יציב ובריא.
הרבה אנשים שומעים את המושג ולא מבינים בדיוק מה צריך לעשות עם הכלב, לקחת אותו לקניון? לעשות טיול?
במאמר זה אנסה לחדד את התהליך ולהסביר איך לעשות חשיפה נכונה לגור וגם איך לעשות חשיפה לכלב בוגר.
לא רוצים לקרוא עד הסוף? יש גם סרטון
חשיפה לגור כלבים:
גור שהגיע מבית פרטי עובר חוויות מאוד שונות מגור שהגיע מבית גידול גדול או גור שהגיע מעמותה או מהרחוב אבל תהליך החשיפה לא מאוד שונה.
כשיש לנו גור בגיל חודשיים שלושה אנחנו רוצים בעצם להכיר לו את העולם באופן הדרגתי, בגיל הזה אנחנו יכולים לצפות להרבה חוסר בטחון, עצירות פתאומיות בטיול ומופעי כניעה מול כל כלב ברחוב – זה נורמלי לחלוטין וחשוב לתת לגור את הזמן שלו להתקדם קדימה.
לאיזה דברים הכלב צריך להיחשף?
לכל דבר שהוא אמור לפגוש בחייו:
אנשים (מכל הגדלים והסוגים)
כלבים
חתולים
תנועת רכבים
נסיעה בתוך רכב וכל דבר אחר שעולה על דעתכם.
ממה להזהר?
לא להעמיס על הגור שלכם יותר מדי בבת אחת.
כל מה שהכלב פוגש וחדש לו הוא צריך זמן לחקור וללמוד. אל תתחילו ממקומות הומים ורועשים, תנו לו זמן להתרגל קודם כל לדברים שאולי לנו נראים מובנים מאליו אבל בשבילו הם חידוש.
אז איך מתחילים?
1. הכרת הסביבה הקרובה, סיבוב מסביב לבית עם המון המון זמן לרחרח ולחקור.
עם הזמן להגדיל את הרדיוס ולצאת לחקור את הסביבה הקרובה עדיין, אך קצת יותר רחוקה , חשוב לתת לכלב זמן להתבונן בגירויים ולא להצעיד אותו על פניהם.
אתם רואים אנשים יושבים על ספסל? שני חתולים ליד פח? תנו לו להתבונן.
כל מקום שהוא זר לכלב הופך ליותר ויותר מוכר עם כל דקה שמבלים בו ואתם יכולים כבר בימים הראשונים ליצור אצלו כמה מקומות בטוחים שבהם נח לו יותר לחקור ולרחרח.
2. הכרת מקומות חדשים.
תנו לכלב להשתמש ביצר החקירה הטבעי שלו ולצאת לתור את העולם בעיניים סקרניות, קחו אותו לטבע שם הוא יוכל למצוא המון ריחות מעניינים ולחפור באדמה, קחו אותו לאזורים שונים מהסביבה שלכם ותנו לו להכיר כמה שיותר אנשים.
אם הגעתם לשלב הזה והכלב שלכם עוד מפוחד חזרו אחורה לשלב הראשון, חשוב שהכלב יפתח בטחון עצמי ולא ירגיש שהוא "נזרק" לסיטואציה מפחידה.
זה השלב המתאים להכיר לו תנועת מכוניות – אופנועים, משאיות, רכבי עירייה (האוטו של הגזם ממש מפחיד…). גם כאן תנו לו להתבונן ממרחק כדי שיוכל להתרשם ולראות שלמרות הרעש אין ממה לפחד.
3. הרגלה למקומות לא שגרתיים.
מה הכוונה? מקומות שלא ייצא לכלב להתקל בהם ביום יום אבל שההכרות איתם תועיל ללמידה שלו ותעזור לבטחון העצמי שלו.
מוסך, שדה תעופה, סופר, מרכזי קניות, שווקים למיניהם וכ'ו…
איך נדע שאנחנו עובדים בקצב של הכלב?
חשיפה היא התבוננות. התבוננות של הכלב במה שחדש לו והתבוננות שלנו בכלב, הכלב מפחד? מושך אחורה, האזניים מושוכת לאחור? אתם צריכים להתמקד בשלב הראשון, לתת לו זמן להרגיש בנח עם הסביבה הקרובה.
הכלב מגיב להכל בשמחה וסקרנות? תנו לו לחוות כמה שיותר.
כל כלב מגיב אחרת ולכל אחד יש את הקצב שלו, במקרה של חשיפה עדיף להתקדם לאט מדי ממהר מדי.
חשיפה לא נכונה עלולה לגרום נזק ולייצר פחדים ולכן תמיד תמיד התבוננו בכלב והתקדמו יחד איתו.

חשיפה בכלב בוגר:
אוקי, אז אם חשיפה נועדה להכיר לגור כלבים את הסביבה שהוא לא ראה מעולם, למה צריך לעשות חשיפה לכלב בוגר?
התשובה היא שחשיפה היא אחד מהכלים הטיפוליים הכי עוצמתיים שיש וניתן בעזרת חשיפה הדרגתית לעזור לכלב מפוחד או כלב שהגיע מעמותה לשנות את דעתו על גירויים שהוא חושש מפניהם.
למשל, אם אימצתם כלב מעמותה וכל חייו הוא היה בכלביה זה אומר שאף אחד לא נתן לו כלים להתמודד עם העולם שבחוץ. הוא מעולם לא ראה תנועת רכבים למשל וסביר להניח שאם הוא נסע ברכב זה היה לוטרינר..
במקרה כזה שלבי החשיפה זהים לחשיפה של גור.
אם הכלב שלכם מכיר את העולם שבחוץ אבל מפחד ממשהו ספציפי תמיד תוכלו להשתמש בחשיפה הדרגתית לאותו גירוי כדי לעזור לו להתמודד.
לדוגמא, כלב שמפחד ממשאיות יוכל מאוד להרוויח מחשיפה הדרגתית אליהן, תצטרכו להתחיל מאוד מרחוק כדי לא להלחיץ אותו אבל אף פעם לא מאוחר מדי לשנות התנהגות.

המטרה בחשיפה היא לעזור לכלב לפתח בטחון עצמי וסקרנות, כלב שמרגיש בנח עם עצמו ונהנה לגלות מקומות חדשים הוא כלב שכיף לחיות איתו ואפשר לקחת אותו לכל מקום.
הרבה אנשים מדלגים על השלב הזה בלי להבין כמה הוא חשוב, אני ממליצה בחום להשקיע כמה שיותר בתהליך החשיפה ולנצל את הזמן המשותף הזה להכיר את הכלב שלכם ולפתח מערכת יחסים יציבה וכיפית.
בסופו של דבר אתם נמצאים בכל שלבי החשיפה ונותנים בטחון לכלב בנוכחותכם כך שחשוב לשמוח עם הכלב שהוא מגלה את העולם ולתת לו את הזמן כשהוא צריך.
בהצלחה!

למעלה