טיפים ללימוד הליכה ברצועה

DSC_0088

אחת הבעיות הכי נפוצות שיש לנו עם הכלב היא הליכה ברצועה, הכלב מושך, קופץ ומנסה להגיע לריחות, חתולים כלבים אחרים וכל מי ומה שהוא לא אנחנו ברחוב. נשמע מוכר? גם אתם מטיילים תוך כדי מאבק תמידי? למה זה קורה לנו?
סיבות עיקריות:
1. קצב הטיול לא מתאים לכלב- איטי מדי. כלב אמור ללכת בטפיפה (כמו טרוט של סוס) במין ריצה קלה, כשאנחנו הולכים לאט זה מכריח את הכלב ללכת לאט או ללכת מהר ולעצור הרבה. כשקצב ההליכה לא "מעניין" הכלב מחפש דברים אחרים לעשות-ריחות גירויים וכ'ו ולכן הצעד הראשון שלנו יהיה להתאים את קצת ההליכה לכלב-כמה שהכלב גדול יותר ההליכה צריכה להיות יותר נמרצת-אין צורך לרוץ…עם כלבים קטנים צריך לוודא שאנחנו לא הולכים מהר מדי.

2.התרגשות יתר. בעיה מאוד נפוצה אצל כלבים שלא נחשפו באופן נכון לסביבה בגורות או שעברו מסביבה מאוד רגועה לסביבה יותר אינטנסיבית. כשהכלב שלנו מתרגש מכל זלזל חולף לפני שאנחנו ניגשים להתמודד עם הליכה ברצועה כדאי לעצור לפני ולעבוד על חשיפה. עוד על חשיפה ואיך לעשות את זה נכון אפשר לקרוא כאן.

3.חוסר תקשורת עם הבעלים. אם כשאתם מטיילים עם הכלב שלכם אתם עם יד מתוחה כל הזמן ואתם רואים רק את החלק האחורי של הראש שלו זה אומר שבשבילו אתם לא רלוונטיים ברגע שיוצאים מהבית. הוא עסוק בלחפש דברים מעניינים ואתם מין דבר כזה שמחובר לקצה השני של הרצועה. במקרים כאלה הצעד הראשון הוא ליצור תקשורת בינינו ובין הכלב ע"י חיזוק של קשר עין אוטומטי. קחו איתכם לטיול אוכל (שווה ממש) וברגע שאתם "תופסים" אותו ציץ לכיוונכם תנו לו פרס. כשאנחנו שומרים עם קשר עין עם הכלב הרצועה באופן טבעי נרפית והטיול נעשה הרבה יותר נעים. לצפייה בתרגיל לבית של חיזוק קשר עין לחצו כאן.

4.הכלב לא מוציא מספיק אנרגיה. כלבים זקוקים להוצאת אנרגיה קבועה ומספקת. גם אם יש לכם כלב קטן ולא מאוד אנרגטי הוא זקוק לשגרת טיולים קבועה. כלבים אנרגטיים מאוד זקוקים להפעלה גופנית ומנטלית. סיבוב בשכונה של רבע שעה לא נחשב לטיול אלא לסיבוב, יש בו תועלת כי יצאתם מהבית אבל מבחינת פריקת אנרגיה לא עשינו כלום…. טיול יעיל לא חייב להיות בריצה או כשהכלב משוחרר, הליכה בקצב קבוע באופן יום יומי במסדרת של בין 45 דקות לשעה וחצי זה מה שרוב הכלבים צריכים. אם הכלב לא מקבל מה שהוא צריך הוא לא באמת יכול להרגע בטיולים ולכן כמובן שהוא ימשוך ויתעניין בהכל…כלבים צריכים טיולים סדירים למשך כל חייהם, גם לכלב בוגר ורגוע צריכה להיות הזדמנות יום יומית להפעיל את הגוף בצורה יעילה. שימו לב-חצר גדולה זה נהדר אבל זה לא תחליף לטיול. כלבים צריכים להסתובב ולראות מה יש מסביבם.

הכלב בכל זאת מושך והטיול לא נעים? אתם יכולים ללמד אותו בקלות הליכה נעימה ברצועה. לסרטוני הדרכה חינמיים בשלושה שלבים לחצו כאן.
מומלץ לעבור לעבוד עם רתמה ולא עם קולר-כדי שהכלב לא ילך חנוק בטיול, אם הכלב מושך ממש חזק קנו רתמה נגד משיכות. (רתמת פרידום או איזי-ווק).

הדגש הכי חשוב כשעובדים על הליכה ברצועה הוא התקשורת. טיול זה משהו שאנחנו עושים ביחד. אל "תוציאו את הכלב לטיול" לכו לטייל ביחד. תשאירו את הטלפון בבית ותקדישו לו את הזמן ואת תשומת הלב שהוא צריך ומהר מאוד תראו שיפור ותוכלו להנות מהטיול המשותף.
בהצלחה!

למעלה