כלוב אילוף לכלב – התעללות או כלי עזר?

אחד מעזרי האילוף הכי שנויים במחלוקת הוא כלוב האילוף או כלוב הטסה\רשת.

בעבר שימוש בכלוב כחלק מתהליך אילוף היה נפוץ מאוד ובארה"ב כמעט בכל בית תמצאו כלוב.

אם זאת לאחרונה אני נתקלת בהרבה אנשים שנמנעים לחלוטין מכלוב במקרים שבהם הם ממש זקוקים לו מסיבה ש"מדובר בהתעללות".

כאשר משתמשים בכלוב בצורה לא נכונה בהחלט אפשר לגרום לכלב מצוקה גדולה מאוד ולהפוך את הכלוב לסיוט הכי גדול בשבילו אבל, בשימוש נכון אפשר להפוך את הכלוב למקום בטוח ואהוב עבור הכלב שאליו הוא יבחר ללכת וירגיש בנח בתוך הכלוב כמו שאנחנו מרגישים במיטה שלנו.

הרבה פעמים ההנחיות עצמן הן שמטעות וחשוב לדעת כי כלוב אינו נועד לשמש בתור עונש, לא יפתור מקרים של חרדת נטישה ובשום אופן אין להשאיר שם את הכלב למשך יותר משש שעות.

הכלוב צריך להיות יותר גדול מהכלב והוא צריך להיות מסוגל להסתובב ולשבת בתוך הכלוב, כמו כן חשוב להשאיר מים בכלוב.

אז איך מרגילים כלב לכלוב אילוף?

קודם כל חשוב לזכור שכלבים אוהבים כוכים, הרבה פעמים הם יתמקמו מתחת לשולחן, בפינה קטנה ולכן אפשר להציג לראשונה את הכלוב בתור כוך חדש-מערה כלבית שהכנסנו הביתה במיוחד בשבילם.

כמו כל דבר חדש שהכלב נתקל בו חשוב לתת לו זמן להתרגל לנוכחות של הכלוב לפני שמצפים ממנו ממש להכנס פנימה, הנה כמה הנחיות ראשוניות להרגלה מוצלחת:

*הכניסו את הכלוב הביתה ללא השער ומקמו אותו במקום המיועד לו. את השער שימו בצד על הרצפה-כך שלא יוכל ליפול במידה והכלב מרחרח אותו.

*שימו בתוך הכלוב שמיכה אהובה על הכלב שעדיין יש עליה ריח שלו ובמידה ויש גם צעצוע אהוב-את הצעצוע אל תשימו עמוק בתוך הכלוב אלא ממש בכניסה.

*ביום הראשון תנו לכלב לרחרח כאוות נפשו ואל תנסו לגרום לו להתקרב לכלוב באופן פעיל.

*האכילו ביום הראשון בקרבת הכלוב אבל לא בפנים.

*במידה והכלב נכנס מרצונו ובשמחה אפשר לשבח אותו בכל פעם שהוא נכנס ולתת לו חטיפים בתוך הכלוב, הוא יכול גם לקבל בפנים את הארוחות שלו.

*במידה והכלב מתעניין אבל עוד לא נכנס עודדו אותו בכל פעם שהוא מתקרב לכלוב ותנו לו חטיפים בקרבת הכלוב לאחר שהתקרב מיוזמתו.

*אם הכלב נמנע לחלוטין מהכלוב אל תכריחו אותו להכנס מכיוון שפעולה כזאת תגרום לו לרתיעה עמוקה יותר. אם כלבכם מפחד מהכלוב כדאי להתייעץ עם איש מקצוע לפני שמתקדמים.

*בהנחה שהכלב כבר נכנס לכלוב מיוזמתו ומבין שבכל פעם שהוא בוחר להכנס לכלוב "קורים דברים טובים" כלומר הוא מקבל חטיפים ותשבוחות אפשר להוסיף את השער-כשהכלב לא בפנים כמובן ולהשאיר אותו פתוח עם קיבוע כך שלא תיטרק הדלת במקרה על הכלב כשהוא נכנס.

*שלב ההרגלה לסגירת הכלוב הוא הקשה ביותר והרבה אנשים נוטים לעשותו מהר מדי. חשוב מאוד לתת לכלב להתרגל לאט לאט למצב המאוד מוזר בשבילו.                                                                                            אם התהליך יהיה מהיר מדי לכלב הכלוב ייהפך ממקום בטוח למקום מסוכן!

השלב הראשון הוא רק להרגיל את הכלב לסגירה ופתיחה של השער, לאחריו מתרגלים סגירה למשך כמה שניות, אחכ לכמה דקות ולאט לאט מתקדמים.

שימו לב- אם הכלב לא מרגיש בנח אם סגירה של כמה שניות אל תקפצו לכמה דקות, וודאו שהוא חווה את התהליך כמשחק: דלת נסגרת-אני מקבל חטיף-דלת נפתחת.

בהתחלה תצטרכו להיות בקרבת הכלוב ואחר כך להתרחק לטווח ראייה של הכלב לפני שאתם מתרחקים לחדרים אחרים בבית ויוצאים ממש מהבית.

למדו את הכלב שהכלוב הוא הבטוח שלו, אל תשלחו אליו ידיים שהוא ישן ולמדו את ילדיכם שכאשר הכלב נמצא בכלוב לא מפריעים לו.

 

לסיכום, כלובים עוזרים בהתמודדות עם נזקים והרס בית, התמודדות עם כמה כלבים שגרים יחד ולא תמיד מסתדרים, בשימוש נכון זהו כלי שיקל עליכם וכלבכם יאהב.

לי באופן אישי יש כלוב בבית לכלבה והוא משמש אותה בתור מקום אהוב להתכרבל בו, השער לא היה בשימוש כבר שנים.

ללקוחות הרבה פעמים אמליץ על יצירת תיחום במסדרון או שימוש בגדר גורים למקרים שבהם מדובר בגור צעיר.

 

 

 

למעלה