מהו אילוף כלבים?

what is dog training

כשאנחנו חושבים על אילוף בדרך כלל אנחנו מתכוונים ללימוד של פקודות בסיסיות סטנדרטיות – שב, ארצה, רגלי, אליי, למקום.

בעצם, המילה אילוף או אימון מכילה בתוכה הרבה יותר מחמש פעולות בסיסיות והדרך לבחור מה לאלף או בעצם – מה ללמד, תלויה בכם.

אנחנו מצפים להמון מהכלבים שלנו, לפעמים ליותר מדי, "למה הוא עושה פיפי על השטיח?" "הוא קופץ על כל מי שנכנס הביתה!" "הוא אף פעם לא בא כשקוראים לו…" ועוד ועוד….

איך גור אמור לדעת שהשטיח לא מיועד לעשיית צרכים והעיתון ששמתם בפינה כן?

למה שכלב לא יקפוץ עליכם אחרי ששמונה שעות הוא היה סגור בבית לבד?

למה לכלב לבוא אליכם אם אתם קוראים לו רק בשביל לקשור אותו?

כלבים לא מגיעים עם ידע מוקדם לגבי החיים איתנו אך הם ניחנים בכושר למידה מעולה, למזלם ולמזלנו.

אני אמנם קוראת לעצמי מאלפת, כי זה השם הנפוץ אך מה שאני עושה הוא ללמד את הכלב איך להתנהג בחברה שלנו, איזה התנהגויות לשמור ועל איזה לוותר.

שיטת הלימוד שלי מתמקדת ביצירת חווית הצלחה אצל הכלב ע"י מתן חיזוקים חיוביים ומניעה של התנהגות לא רצויה, הרעיון שעומד מאחורי זה פשוט מאוד.

בדיוק כמונו גם הכלבים תמיד יבחרו במה שנעים להם ומשתלם. לדוגמא, כלב שקופץ על כל מי שנכנס הביתה עושה זאת מהתרגשות ושמחה ורוב הסיכויים שהוא חוזק על ההתנהגות הזאת, אם זה על ידי ליטופים או במתן תשומת לב.

אם נעניש בכוח את הכלב על הקפיצות אמנם נמנע ממנו את ההתנהגות הלא רצויה אבל השמחה וההתרגשות של הכלב ייעלמו ובמקום לשמוח שהגיעו אנשים בדלת הוא יפחד או ייכנס למגננה.

בדרך שלי נלמד את הכלב שהדרך המשתלמת ביותר לקבלת אורחים היא ישיבה או עמידה רגועה (התנהגות חלופית לקפיצה) ההתנהגויות האלו יזכו אותו בתשומת לב וחטיפים לעומת זאת קפיצות לא יזכו אותו בשום דבר, מהר מאוד הכלב יבחר בהתנהגות המתגמלת ויזנח את ההתנהגות הלא מתגמלת.

אילוף כלב יכול לכלול לימוד פקודות, לימוד משחק נכון או יכול להיות רק שינוי בהתנהלות, הכל תלוי במשפחה ובכלב.

תכנית העבודה מתגבשת לאחר פגישה שבה אני מכירה את הכלב ואת המשפחה ובהתאם לרצונות ויכולות של אותה משפחה נקבעת תכנית להמשך.

תהליך אילוף נכון תמיד יתחיל מבניית קשר נכון עם הכלב ויצירת שפה משותפת.

שפה משותפת נלמדת על ידי תרגול ועבודה, המטרה היא ללמד את הכלב לסמוך עלינו ולרצות לשמוע בקולנו, ללמוד מה לצפות מהכלב ואיזה חובות יש לנו כלפיו, האם הוא מקבל מספיק טיולים? האם אנחנו מאפשרים לו לשחק עם כלבים אחרים?

הרבה כלבים חיים במסגרת שלא מאפשרת להם אינטרקציה עם העולם החיצון ובגלל זה מפתחים בעיות התנהגות. במקרים כאלה התנהלות שונה שמאפשרת לכלב לקבל את מה שהוא צריך תהיה הצעד הראשון.

הכלבים שלנו הרבה יותר חכמים ממה שנדמה ובדרך כלל יפתיעו במהירות בה הם לומדים פעולות חדשות. מה שחשוב מאוד להבין שמתחילים אילוף, הוא שאילוף הוא לא קסם, אם רוצים לשנות התנהגות קיימת או ללמד גור התנהגות חדשה זה מצריך עקביות והתמדה ומעל לכל – סבלנות.

כלב הוא לא רובוט הוא יצור חי עם אופי משלו, רצונות וצרכים, כל כלב הוא שונה ולכל אחד קצב למידה משלו.

אל תשוו בין כלבים, למדו להכיר את הכלב שלכם, את היתרונות והחסרונות שלו, גם לכם יש כאלה.

דרך הלימוד שלי מתבצעת ללא כפייה או הפעלת כוח ולכן האילוף אינו מצריך מאמץ פיזי או שעות רבות, הוא כן מצריך אהבה לכלב ורצון להבין אותו טוב יותר, אם יש לכם את הרצון הזה אין סיבה שלא תצליחו.

למעלה